• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نحوه عکاسی از سوژه متحرک : حرکت در عکاسی

امیلی هنکاک ، عکاس حرفه ای همپشایر ، آموزش زیر را در زمینه ثبت عکاسی متحرک ارائه داده است.آیا می خواهید بدانید که چگونه در عکاسی حرکت را ضبط کنید؟ آیا می خواهید نوعی عکس متحرک ایجاد کنید که نفس مردم را از بین ببرد؟شما جای درست آمده اید.

به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید یک سگ در حال دویدن ، قطاری در حال حرکت با بار خود یا درختانی را که در باد می وزند را عکاسی کنید . اگر یاد بگیرید چگونه حرکت را به درستی منتقل کنید ، هر یک از این صحنه ها می توانند در عکس های شما زنده شوند.

امروز ، من توضیح خواهم داد که چگونه می توانید از سرعت شاتر و حرکت متحرک مختلف برای گرفتن حرکت در عکس خود استفاده کنید. من همچنین یک مسئله احتمالی را که ممکن است هنگام عکاسی از سوژه های متحرک تجربه کنید - به همراه نکاتی برای حل آن توضیح خواهم داد.بیایید شروع کنیم!

 

دلایل گرفتن حرکت


عکاسان ابتدایی احتمالاً عکس های فریبنده ای را دیده اند که حرکت را ضبط می کنند. روش های مختلفی برای دستیابی به این عکس ها وجود دارد و هرکدام هدف کمی تفاوت دارند.

می بینید که بعضی اوقات در هنگام فوکوس شدید روی چند سوژه  در پیش زمینه ، نیاز به تار شدن برخی عناصر در تصویر وجود دارد. در مواقع دیگر ، ممکن است بخواهید همه چیز را فریز یا تار کنید. مسیری که انتخاب می کنید به هدف شما برای عکس بستگی دارد.

بسیاری از عکاسان ، حرکت را به سادگی برای انتقال حرکت یک شی ثبت می کنند. اما دلایل دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد. حرکت می تواند خلق و خوی را برقرار کند. درختانی که در باد می وزند ، نشان دهنده آرامش است ، در حالی که انبوه مردم در یک بلوک شلوغ شهر ، نشان دهنده فعالیت شتابان آنها است.

همچنین می توانید از حرکت برای از بین بردن عناصری در صحنه استفاده کنید که ممکن است باعث حواس پرتی بیننده شود. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید از شخصی که در گوشه ای از پیاده رو ایستاده است عکاسی کنید زیرا ماشین ها پشت سر آنها حرکت می کنند. با تار کردن همه موارد به جز سوژه اصلی خود (یعنی مرد ) ، می توانید حواس پرتی های احتمالی را از بین ببرید و توجه بیننده را متمرکز کنید.

 

دو تکنیک اصلی برای گرفتن حرکت در عکاسی


شما سرعت شاتر را هنگام عکاسی از صحنه استفاده می کنید و نقشی اساسی در ثبت حرکت در تصویر شما را دارد.

هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد ، فوکوس روی سوژه شما بیشتر می شود. از طرف دیگر ، سرعت شاتر کمتر باعث تار شدن جسم در حال حرکت می شود. در اینجا دو رویکرد اصلی وجود دارد (اگرچه من در یک لحظه در مورد چند گزینه بحث خواهم کرد).

 

 

1. سوژه تار با پس زمینه در کانون توجه

Image

بیایید فرض کنیم شما در حال عکس گرفتن از یک قطار سریع در برابر دیواری از درختان در پس زمینه هستید. می توانید قطارها را در حالی که درختان را در کانون توجه قرار داده اید ، تار کنید. با این کار بلافاصله با بیننده ارتباط برقرار می شود که قطار به سرعت در حال حرکت است.

برای رسیدن به این هدف ، شما از یک سرعت شاتر پایین استفاده می کنید.

(استفاده از سه پایه نیز مهم است. به این ترتیب دوربین شما ثابت می ماند.)

این روش را اغلب می بینید که در عکس های شبانه با چراغ های جلو اتومبیل تصویر را به کار می برد.

 همچنین بخوانید : جلوگیری از تاری در عکاسی از سوژه های متحرک

2. پس زمینه تار با فوکوس سوژه


این روش دوم در حالی که پس زمینه تار است ، موضوع شما را در فوکوس شدید نگه می دارد.

با استفاده از مثال قطار ما ، قطار در کانون توجه قرار گرفته و دیواره درختان تار می شود ، در نتیجه حرکت قطار را منتقل می کند.

مشابه روش اول ، باید از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. با این حال ، به جای استفاده از سه پایه ، دوربین خود را در مسیر جهت گیری سوژه خود قرار می دهید.

اما واقعاً panning یا حرکت دوربین چیست؟

 

Image

تکنیک Panning 

Image

بیشتر عکاسان مبتدی آموزش دیده اند تا دوربین های خود را "محکم" کنند. یعنی به افراد مبتدی آموزش داده می شود که دوربین باید برای انواع خاصی از عکس ها تا حد ممکن ثابت بماند.

در عوض ، تنظیم حرکت مستلزم این است که دوربین خود را با سوژه خود حرکت دهید. به طور خاص ، با سرعت حرکت سوژه و مسیری که در آن حرکت می کنید مطابقت خواهید داشت.

در مثال دوچرخه در بالا، فرض کنید مرد سوار دوچرخه در حال حرکت از شرق به غرب است. در این صورت ، باید دوربین خود را در همان جهت شرق به غرب و مطابق با سرعت دوچرخه قرار دهید. بهترین نتایج زمانی اتفاق می افتد که شما دید واضحی از جسم متحرک داشته باشید و فضای کافی برای چرخاندن دوربین در امتداد یک محور موازی داشته باشید.

محافظت موثر می تواند دشوار باشد. شما می توانید با عکاسی از ورزشکارانی که سریع حرکت می کنند (مثلاً بسکتبالیست ها) تکنیک خود را تمرین کرده و کامل کنید. سعی کنید حالات چهره آنها را بگیرید در حالی که همه چیز را در پس زمینه تار می کنید. مدتی طول می کشد تا درست شود ، اما اگر این کار را انجام دهید ، این تکنیک می تواند به عنوان یک ارزش افزوده در کارنامه شما باشد.

تکنیک های دیگر برای گرفتن حرکت


علاوه بر دو تکنیک اصلی که در بالا توضیح داده شد ، شما همچنین می توانید کل صحنه را فریز یا مسدود کنید یا همه چیز را تاری کنید.

انجماد کل صحنه می تواند به عکس های شما جلوه ای منحصر به فرد بدهد ، خصوصاً اگر اجسام به شدت دلالت بر حرکت داشته باشند. به عنوان مثال ، یک پرنده را در نظر بگیرید که در مقابل یک آبشار در حال پرواز است. هر دو به حرکت بیننده دلالت دارند. انجماد کل صحنه تمام حرکات را ضبط می کند و می تواند تصویری نفس گیر ایجاد کند. برای این نوع عکس باید حداقل از سرعت شاتر 1/1000 استفاده کنید.

 

Image
وقتی صحنه از رنگهای روشن ، متضاد یا تن های متنوع برخوردار است ، تاری همه چیز بهترین نتیجه را به بار می آورد. در بیشتر موارد ، گرفتن حرکت به این روش صرفاً برای اهداف هنری انجام می شود.
Image
روش موثر دیگر برای ثبت حرکت در تصاویر شما "عکاسی chrono " است.
Image

سرعت شاتر مناسب را تعیین کنید


بسیاری از عکاسان تازه کار با توجه به هدفشان می پرسند سرعت شاتر مناسب چیست.

اما هر موقعیتی منحصر به فرد است. یک سرعت مناسب همه شرایط نیست. برای شناسایی سرعت شاتر مناسب ، باید چند سوال از خود بپرسید:

سوژه شما با چه سرعتی حرکت می کند؟
چقدر فاصله بین دوربین و سوژه وجود دارد؟
می خواهید عکس شما چه حرکتی را به بیننده منتقل کند؟
هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد ، موضوع شما یخ زده و با وضوح بیشتری تعریف می شود. امروزه بیشتر دوربین ها به شما امکان می دهند با استفاده از 1/8000 ثانیه یا سریعتر یک صحنه را مسدود کنید.

همانطور که گفته شد ، اعداد فقط به عنوان یک راهنمای عمل می کنند. شما باید در شرایط مختلف با سرعتهای مختلف شاتر آزمایش کنید.

همچنین بخوانید :حالت اولویت دیافراگم و شاتر

Image

مسئله احتمالی: نور بیش از حد


در اینجا یک مسئله بالقوه وجود دارد که ممکن است هنگام تلاش برای گرفتن حرکت در عکاسی با آن روبرو شوید:

هنگامی که سرعت شاتر را کاهش می دهید تا عناصر موجود در تصویر خود را تار کند ، این احتمال وجود دارد که نور زیادی وارد عکس شما شود و بر آن تأثیر بگذارد (که منجر به نوردهی بیش از حد می شود).

این یک مشکل معمول است ، اما برای حل آن چند راه وجود دارد:

ابتدا دیافراگم دوربین خود را بررسی کنید. هرچه عرض آن بیشتر باشد ، احتمال ورود نور اضافی نیز بیشتر است. تنظیمات را برای کاهش اندازه آن انجام دهید.

دوم ، تنظیمات ISO خود را مرور کنید. وقتی ISO بالا است ، ممکن است حسگر تصویر در دوربین شما بیش از حد به نور حساس باشد. این می تواند یک تصویر بسیار روشن و همچنین نویز ناخواسته ایجاد کند ، بنابراین کاهش ISO خود را در نظر بگیرید.

 

Image

تسلط بر هنر ضبط حرکت


مهارت در گرفتن حرکت در عکاسی نیاز به تمرین و تجربه دارد. باید وقت خود را صرف یادگیری تأثیر سرعت متفاوت شاتر بر کیفیت تصاویر خود کنید. حتی اگر فقط دوربین خود را روی سه پایه آن قرار می دهید ، زمان بندی یک عکس عالی از یک جسم سریع  دشوار است.

در پایان ، گرفتن حرکت در عکاسی شما بخشی از تکنیک و بخشی دیگر از هنر  عکاسی است. خوشبختانه با تمرین می توانید به آن مسلط شوید!


  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه