10 نکته طلایی برای طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ

ده نکته برای طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ مرتبط و بسیار موثر می‌تواند به موفقیت یک شرکت کمک کند. یک کاتالوگ با طراحی خوب می‌تواند به خوانندگان شما آموزش دهد، اعتبار را افزایش دهد، مخاطبان هدف را جذب کند و در نهایت مصرف کنندگان را به اقدام سوق دهد.

ایجاد یک کاتالوگ با کیفیت می تواند یک چالش باشد، بنابراین امروز ده نکته برای طراحی خلاقانه کاتالوگ را برای شما آورده‌ایم. یک کاتالوگ معمولاً روی قفسه‌ها دیده می‌شود که اطلاعاتی درباره یک شرکت، محصول، رویداد یا خدمات ارائه می‌کند. کاتالوگها می‌توانند در قالب‌ها و اندازه‌های مختلفی ارائه شوند، بنابراین دانستن اینکه به کدام یک نیاز دارید می‌تواند به خودی خود تبدیل به یک چالش شود.

در این مقاله، همه چیز از تهیه کپی و تصاویر گرفته تا ویرایش نهایی کاتالوگ شما را با ارائه نمونه‌هایی از الگوها و آموزش‌ها در این راه آشنا می‌کنیم. مطمئناً نکات عالی را حذف خواهید کرد.

 همچنین بخوانید: چاپ کاتالوگ یا کاتالوگ دیجیتال، کدام بهتر است؟

1. کپی و تصاویر را آماده کنید.

طراحی کاتالوگ حرفه ای

قبل از شروع کار مستقیم در نرم افزار، ضروری است که بدانید نسخه شما چه ابعادی دارد و با چه نوع تصاویری کار می کنید. این به شما کمک می کند در مورد چیدمان، قالب کاتالوگ، طول و اندازه فونت تصمیم بگیرید. به عنوان طراح، ما می دانیم که دلبستگی به یک راه حل یک نه است. بنابراین برای ایجاد تغییرات آماده باشید و در طول مسیر انعطاف پذیر باشید.

به خاطر داشته باشید که بلوک های بزرگ متن می تواند برای خوانندگان طاقت فرسا باشد. مردم تمایل دارند صفحات را به سرعت اسکن کنند، بنابراین فقط برای مقدار ایده آل اطلاعات عکس بگیرید. از سرفصل ها و سرفصل های فرعی برای ساختار محتوا استفاده کنید. بیان جملات کوتاه و سریع مفید هستند که می توانند پیام شما را منتقل کنند.

اگر برای یک برند خاص طراحی کاتالوگ می‌کنید، مطمئن شوید که رنگ‌ها و حس آن مطابق با برند است. آیا رنگ و فونت خاصی وجود دارد که باید استفاده شود؟ دستورالعمل های برند را بخواهید، که می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند. این یک طرح کاتالوگ ایجاد می کند که به یک شرکت خاص تعلق دارد تا یک عنصر بازاریابی تصادفی.

تصاویر را جمع آوری کنید و مطمئن شوید که می توانید از آنها به اندازه ای که نیاز دارید استفاده کنید، به خصوص اگر می خواهید کاتالوگ گران به نظر برسد. امروزه مردم متوجه می شوند که پیکسل سازی چه زمانی اتفاق می افتد. راهی برای گفتن یک داستان منسجم با تصاویر خود پیدا کنید.

اگر شک دارید، سعی کنید طراحی کاتالوگ را تمیز و ساده نگه دارید. برای بهترین نتایج، سعی کنید یک دور ویرایش را انجام دهید تا ببینید چه عناصری کاملاً ضروری هستند.

 

2. تعداد لت یا چین های صفحه خود را بشناسید.

با بیش از دوازده نوع کاتالوگ، دانستن نوع مورد نیاز شما بسیار مهم است. به نحوه تعامل کاربران با قطعه فکر کنید.

برای یک کاتالوگ دو تایی، آنها به جلد نگاه کرده و آن را باز می کنند تا داخل آن آشکار شود. سپس آن را می بندند تا پشت آن نمایان شود.

برای یک کاتالوگ سه تایی که دارای سه پانل است، کاربران هر پانل را جداگانه باز می کنند. در اینجا، می توانید با باز شدن کاتالوگ نوعی شگفتی اضافه کنید تا یک قطعه جالب ایجاد کنید. در حالی که هر پانل به عنوان یک مرز دیده می شود، از آن استفاده کنید و تصاویر یا متن را در دو پانل قرار دهید.

برای کاتالوگهای گسترده تر، ممکن است بخواهید به دنبال یک سند چند صفحه ای مانند یک کتابچه یا نمونه کار باشید. با دقت فکر کنید زیرا می خواهید این کار مقرون به صرفه باشد. با صفحات بیشتر، باید با این کاتالوگ کمی متفاوت رفتار کنید. به سرعت هر صفحه توجه کنید و مطمئن شوید که خواننده را با اطلاعات غرق نمی کنید. از این گذشته، شما می‌خواهید آن‌قدر شما را بشناسند که بتوانند جلسه‌ای برای شناخت بهتر کسب‌وکارتان ترتیب دهند.

این الگوی نمونه کار معماری در InDesign یک سند چند صفحه ای است. این با جزئیات تمیز و ساده طراحی شده است و به تصاویر اجازه می دهد تا خود به خود بدرخشند.

 

3. فونت های خوانا و محدود را انتخاب کنید.

اگر در حال طراحی کاتالوگ تجاری برای یک شرکت خاص هستید، بپرسید که آنها از چه فونت هایی روی لوگو و برند خود به طور کلی استفاده می کنند. وظیفه یک طراح ارائه انسجام در سراسر یک برند است. معمولاً در طراحی کاتالوگ به یک عنوان، عنوان فرعی و کپی نیاز دارید. بیشتر از دو فونت استفاده نکنید و از خانواده فونت ها برای برجسته کردن کپی خاص (معمول، پررنگ، ایتالیک و غیره) استفاده کنید.

 

 

4. یک جریان کاربر پسند طراحی کنید.

اگر کاتالوگ به اندازه کافی جالب باشد، کاربران می توانند تصمیم بگیرند که آن را بخوانند یا نه. به این فکر کنید که خوانندگان چگونه می خواهند اطلاعات را دریافت کنند.

مقدار متن و تصاویر را در هر پانل کاتالوگ تجاری متعادل کنید. این دو عنصر قرار است با هم کار کنند و از یکدیگر برای یک محصول نهایی قابل توجه پشتیبانی کنند. مقدار کمی کپی را در هر پانل انتخاب کنید تکه های بزرگ متن ممکن است برای خواندن خسته کننده باشند و از نظر بصری سنگین به نظر برسند. از رنگ برای ایجاد سلسله مراتب در کپی استفاده کنید. تیترها را برجسته کنید و مانند طرح جزوه زیر از رنگ های تیره برای کپی استفاده کنید.

بیشتر فرهنگ ها از چپ به راست و از بالا به پایین می خوانند. اطلاعات را در یک جریان منطقی مرتب کنید تا روشی را که کاتالوگ بازاریابی باز می شود تکمیل کند. اگر قادر به استفاده از تصاویر با کیفیت بالا نیستید، از گرافیک برای ایجاد حرکت و عمق استفاده کنید. با استفاده از حداقل تعداد تصاویر، این الگوی تمیز را بررسی کنید. با توجه به مقدار گرافیک و متن نمایش داده شده در هر پانل به دقت متعادل می شود.

 

5. یک جلد موثر ایجاد کنید.

برای طراحی یک جلد جذاب، فقط اطلاعات مختصر را درج کنید، به طوری که خواندن آن از راه دور آسان و سریع باشد، به خصوص اگر کاتالوگ شما روی یک قفسه قرار داده شده باشد. از پوشش های نامرتب خودداری کنید و در عوض از تصاویر ساده و تاثیرگذار استفاده کنید که نشان دهنده شرکت/مشتری شماست. تصاویر گاهی شهودی تر از کلمات هستند.

 

6. از تصاویر با کیفیت بالا استفاده کنید.

کاتالوگ حرفه ای

اهمیت استفاده از تصاویر با کیفیت بالا معمولا دست کم گرفته می شود. مصرف کنندگان می توانند با نگاه کردن به تصاویر استفاده شده متوجه شوند که چقدر برای ایجاد طرح کاتالوگ دقت کرده اید. از تصاویری استفاده کنید که هدف شما را منعکس کند و پیام شما را منتقل کند.

هنگامی که تصویر مناسب را انتخاب کردید، وضوح را بررسی کنید. مطمئن شوید که تصاویر می توانند چاپ شوند تا از چاپ پیکسلی جلوگیری شود. این می تواند سطح کیفی طراحی شما را پایین بیاورد. تن رنگ و تصحیح رنگ را بررسی کنید. اگر تصاویری با رنگ های مختلف به دست آورده اید، سعی کنید یک اصلاح رنگ یا نور مانند یک پوشش اضافه کنید. این به همه تصاویر یکنواخت در سراسر صفحه می دهد.

 

7. فضای منفی را جدی بگیرید.

اگر می خواهید از یک کاتالوگ چند صفحه ای استفاده کنید، سعی کنید عناصر شگفت انگیز را برای خوانندگان خود اضافه کنید. پانل های متناوب بین رنگ روشن و تیره می تواند ظاهر کاتالوگ را بهبود بخشد. از یکنواخت جلوه دادن کاتالوگ جلوگیری می کند و وزن بصری را اضافه می کند. از این فضای منفی برای برجسته کردن اطلاعات خاصی استفاده کنید که می‌خواهید به آن توجه بیشتری کنید. یک نقل قول اضافه کنید، یا از یک فراخوان برای اقدام در پس زمینه تاریک استفاده کنید تا پیامی را با وضوح بسیار بیشتری ارسال کنید.

علاوه بر برجسته کردن اطلاعات، پانل های متناوب را بین پس زمینه روشن و تاریک تغییر دهید. با هر پانل طوری رفتار کنید که انگار صفحات جداگانه ای از یک کتاب هستند. در حالی که پانل ها باید یک چیدمان ثابت (سلسله مراتب فونت و نوع) داشته باشند، اضافه کردن چیزی خاص به هر طرح ایده خوبی است. با آنها طوری رفتار کنید که انگار پسر عمو هستند نه خواهر و برادر.

 

8. یک فراخوان برای اقدام به خرید یا تماس در نظر بگیرید.

هر طراحی کاتالوگ بازاریابی یک هدف مشترک دارد که خواننده باید اقدام کند. دعوت به اقدام (CTA) باید شفاف باشد و به طور گسترده بیان شود. با اجتناب از داشتن بخش CTA از یک پاراگراف طولانی، به خوانندگان خود دلیلی برای تماس با شما بدهید. در عوض، مانند الگوی کاتالوگ زیر، بیانیه را پررنگ و به سختی از دست بدهید.

جملات کوتاهی مانند «تماس بگیرید» یا «اکنون با ما تماس بگیرید» می‌تواند این کار را انجام دهد. از خواننده بخواهید که فوراً اقدام کند. سایر پیشنهادات رایج می تواند شامل تخفیف برای ویژه های خاص، هدایا با تعداد محدود یا یک هدیه رایگان باشد.

همچنین می‌توانید از مشوق‌های کوتاه دیگری استفاده کنید که موفقیت را نشان می‌دهد. این جزوه آموزشی سه گانه را که به طور بسیار مثبت بیان می کند، “بیایید به پتانسیل خود دست پیدا کنیم” را بررسی کنید.

 

9. پاسخ دادن را آسان کنید.

اطلاعات تماس حیاتی را در کاتالوگ درج کنید. خوانندگان ممکن است نتوانند اطلاعات را بیابند، حتی اگر همه آنچه را که نیاز دارند درج کرده باشید. بنابراین، آن را در جایی قرار دهید که بسیار قابل مشاهده است، مانند: پنل پشتی یا حتی کاور کاتالوگ.

اگر چندین نمایه پرسنل را نشان می‌دهید، اطلاعات تماس هر فرد را اضافه کنید. یک وب سایت، ایمیل، حساب های رسانه های اجتماعی، شماره تلفن، و آدرس را شامل کنید. کدهای QR نیز محبوب هستند. با یک اسکن سریع، آنها می‌توانند افراد را به یک وب سایت خاص ببرند.

این الگو دارای تمام اطلاعات لازم در پنل پشتی است. تمیز و واضح است بنابراین خوانندگان برای یافتن آن مشکلی نخواهند داشت.

 

10. کاتالوگی طراحی کنید که ارزش نگهداری داشته باشد

در مقایسه با سایر قطعات طراحی چاپی، کاتالوگها عمر کوتاهی دارند. آنها اغلب به عنوان چیزی برای نگهداری طولانی مدت دیده نمی‌شوند و معمولاً بلافاصله پس از تحویل به کاربران در سطل زباله ختم می‌شوند. طراحی نه تنها یک کاتالوگ چشم نواز، بلکه کاتالوگی که می تواند استفاده از آن را دو برابر کند، می تواند به کاربران کمک کند که بپرسند، “برای چه چیز دیگری می توانم از این استفاده کنم؟”

 

کلام آخر

هنگامی که طراحی کاتالوگ شما به پایان رسید، وقت خود را صرف نگاه کردن به محصول نهایی کنید. یک دور ویرایش برای اینکه ببینید آیا می‌توانید برخی از عناصر را که در طراحی کمکی نمی‌کنند از دست بدهید مفید است. مطمئن شوید که یک جفت چشم دوم در حال خواندن نسخه است، در اینجا شما واقعاً می خواهید از اشتباهات تایپی و اشتباه جلوگیری کنید. در نهایت سوالات زیر را از خود بپرسید:

 

  • آیا کاتالوگ توجه را جلب می کند؟
  • آیا پیام به وضوح منتقل می شود؟
  • آیا فراخوان برای اقدام روشن است؟
  • آیا کاتالوگ نشان دهنده برند است؟

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه طراحی کاتالوگ، طراحی کاتالوگ دیجیتال، طراحی بروشور و.. سابقه ای درخشان از خود برجای گذاشته است. جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده ی نمونه کارها کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + شانزده =