• 29 50 72 88 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

طراحی لوگوتایپ فارسی

طراحی آرم

تاریخچه آرم و نشانه

درزمان قرون وسطی شناسایی برخی سربازان و شوالیه‌ ها با زره کمی دشوار گیج کننده بود، زیرا آنها کلاه خود بر سر داشتند و چهره آنها قابل مشاهد نبود.

 از این رو آنان  به مرور از علامت‌ یا آرم هایی روی زره و سپر خود استفاده می کردند.

این علامت‌ ها تدریجاً به آرم (نشان) یا نشان‌های خانوادگی تبدیل شدند که افراد  دیگری حق استفاده از آن‌ها را نداشت و امروزه این آرم و نشان‌ ها هنوز توسط خانواده‌ های سلطنتی در اروپا استفاده می‌شوند.

جالب است بدانید در لندن هنوز در ازای طراحی آرم و نشانه پاداش می دهند !

حرف الف در طراحی آرم و لوگو

حرف الف در طراحی آرم و لوگو

حرف " ا " و " آ " (الف) چه در ابتدای کلمه باشد چه در انتها ، در اکثر موارد به شکل ایستا و تقریبا بدون تحرک می آید.در مواردی وجود کلاه (الف) بسته به توان طراح گرافیک می تواند ((الف)) را از خشک و بی تحرک خارج کرده و حتی ترکیب زیبایی در طراحی آرم ایجاد نماید.

وجود کلاه باعث شده است که طراح گرفیک امکان آن را داشته باشد تا ((الف)) را از حالت ایستا و خشک به حالت خمیده در آورد.به نظر می رسد وجود چنین حرکت هایی در طراحی لوگو ، لوگوتایپ زیبا تر و حرفه ای تر کمک کند.

در برخی موارد نیز حرف (الف) بدون وجود کلاه از حالت بی روح خارج شده و طراح ، با ایجاد خمیدگی در انتهای حرف و یا با ایجاد قوس هایی در بالا و پایین سعی به وجود آوردن احساسی بهتر در لوگوتایپ داشته باشد.

فرم ایستاده حرف ((الف)) در مواردی مفهوم خود را در کلمه بهتر بیان کرده است.

حرف ب در طراحی لوگوتایپ

حرف ب بر خلاف الف انعطاف بیشتری در طراحی آرم دارد.وجود اشکال مختلف آن ، یعنی ب اول ب وسط و ب آخر امکان ایجاد بازی های گرافیکی را در طراحی لوگو تایپ بیشتر می کند.جایگیری نقطه در ترکیب گرافی حرف ب ترکیبات زیبایی در لوگو تایپ ساخته است.

حرف پ در طراحی لوگوتایپ

در حرف پ که شبیه به ب  به شکل افقی است ما سه نقطه مزاحم یا کمکی داریم در اینجا نیز بسته به کلمه مورد نظر و ترکیباتی که می توان ایجاد کرد سه نقطه نقش گرافیکی حساسی را می توانند داشته باشند.

در طراحی لوگو فارسی استفاده از فونت های وجود به همراه تغییراتی در آن  اساس و پایه لوگو تایپ بوده است.

حرف ت در طراحی لوگوتایپ

همانند شکل ب و پ با دو نقطه سر و کار داریم که در بالا قرار میگیرد.

حرف چ در طراحی لوگوتایپ

جاگذاری نقطه های حرف ((چ)) بخصوص در حرف ((چ)) آخر بسیار سخت است.شکم حرف ((چ)) کوچک است و معمولا حرف قبلی در کنار آن قرار گرفته است.در این حرف میان قرار دادن نقطه ها در این شکم کاری دشوار است.در این موارد طراح یا نقطه ها را کوچک می کند و یا آنها را خارج از شکم قرار می دهد.

حرف ح در طراحی لوگوتایپ

می رسیم به هشتیمن حرف الفبا که می توان آن را به چهار شکل نوشت.این حرف با ویژگی آزادی که در قوس هایش دارد مشکلات نقطه های حرف ((چ)) را حذف کرده است

حرف د در طراحی لوگوتایپ

شبیه به یک نیم دایره و گاهی شبیه به مثلثی با دو ضبع است.در هنگام نوشتن به طبق معمول و متداول حرکت دست از بالا شروع و به سمت راست و بالا پایین کشیده می شودو در نقطعه ای حرکت به سمت چپ ادامه می یابد.

حرف ذ در طراحی لوگوتایپ

می توان گفت حرف ((ذ)) کم کاربرد ترین حروف فارسی است.قالب کلی و حرک در حرف ((ذ)) نیز شبیه به ((د)) است و طراح می تواند الگوهایی که در حرف ((د)) مشاهده می کند برای طراحی لوگوتایپ سفارش داده خود با جاگیری مناسب نقطه بکار گیرد.

حرف ر در طراحی لوگوتایپ

حرف ((ر)) را می توان با یک حرکت ساده و کمی قوس در لوگوتایپ ها  دیده می شود.در برخی موارد تنها با یک خط مستقیم است که با خط افق زاویه می سازد.

حرف ز در طراحی لوگوتایپ

سیزدهمین حرف هم همانند حرف ر است با این تفاوت که یک نقطه به بالای آن اضافه شده است.حرف ز با یک نقطه در بالای ((ر)) وارد گرافیک لوگوتایپ های ایرانی می شود.

حرف ژ در طراحی لوگوتایپ

حرف ژ چهاردهمین حرف مانند حرف ((ر)) است که با سه نقطه در بالا شکل جدیدی به خود گرفته است و به دو صورت ((ژ)) در اول آخر حروف چسبان نوشته می شود.

حرف ((ژ)) نیز مانند دو حرف دیگر ((ر)) و ((ز)) با سه نقطه که معمولا در بازی های گرافیک می توان از آن استفاده کرد، ظاهر می شود.((ژ)) نیز هر چند از حروف خاص فارسی است اما کمتر در لوگو تایپ ها دیده می شود.

طراحی آرم در طراحی لوگوتایپ

به طور کلی نشانه یا آرم ، جلوه بصری مختصر ، مفید و فشرده یک مفهموم در لوگو تایپ می باشد.

آرم و نشانه هویت بخش است و این جلوه دار نشانه ها ( طراحی آرم ) نشانه های نوشتاری به یاری تصاویر موسوم به الفبا که بنا بر قرار دادی از پیش تعیین شده ، خوانده می شوند ایجاد می گردد.

در طراحی آرم (نشانه نوشته ای)  نشانه ای است که بجای تصویر ، صرفا در طراحی آن از حروف یا کلمه و جمله استفاده شده باشد.

در عموم به هر نوع نوشته چه برای عنوان مجلات یا روزنامه ها که معرف سازمانی خاص یا معرف اشخاص حقیقی باشد logo تعریف می شود.

حرف ج در طراحی لوگوتایپ

حرف ج گردش و چرخشی متفاوت با حروف قبلی دارد.به نظر می رسد برای طراح گرافیک حرف مناسبی از لحاظ بازی های گرافیکی باشد.

حرف چ در طراحی لوگوتایپ

جاگذاری نقطه های حرف ((چ)) بخصوص در حرف ((چ)) آخر بسیار سخت است.شکم حرف ((چ)) کوچک است و معمولا حرف قبلی  در کنار آن قرار گرفته است.در این میان قرار دادن نقطه ها در این شکم کاری دشوار است.در این مورد طراح ، یا نقطه ها را کوچک می کند و یا آنها را خارج از شکم قرار می دهد.

حرف س در طراحی لوگوتایپ

حرف س در طراحی آرم : پانزدهمین حرف است، طراحان گرافیک حرف های زیادی برای گفتن دارند.ظاهرا ((س)) از جمله حروفی است که در لوگو تایپ استفاده فراوان دارد.

حرف ش در طراحی لوگوتایپ

حرف ش در طراحی آرم : شانزدهمین حرف نیز مانند حرف ((س)) می باشد که به صورت تحریر می آید و به چهار شکل نمایش داده می شود.این حرف به طور معمول در لوگوتایپ ها یا آرم ها به دو صورت نوشته می شوند.با دندانه های مشخص یا بدون دندانه.

حرف ص و ض در طراحی لوگوتایپ

حرف ص و  ض در طراحی آرم : هفدهمین حرف از حروف الفباست و به چهار شکل نوشته می شود.این حرف حرکتی دایره ای و چرخشی در شروع دارد.در آرم هایی که با شروع ((ص)) و ((ض)) می توان از این چرخش در جهت ایجاد خلاقیتهای بصری استفاده کرد.

حرف ط و ظ در طراحی لوگوتایپ

حرف ط و ظ در طراحی آرم : نوزدهمین حرف از الفبای فارسی به دو شکل نمایش داده می شود.این حرف نیز از جمله حروف کم مصرف در آرم های ایرانی است.هر دو حروف از لحاظ گرافیکی همانند هم هستند.در موارد مختلف حرکت دایره وار شروع حرف ط و ظ با استفاده از فرم دایره می سازند.

تعریف لوگو تایپ

لوگو تایپ و جایگاه آن در گرافیک
بر اساس اطلاعات و دانش کنونی، تقسیم بندی های متددی صورت گرفته است که برخی از آنها درک سریع و ساده جایگاه لوگو تایپ را دچار مشکل کرده است و باعثشده است یادگیری کمی سخت تر شود.
هر چند که برای مشخص کردن هر یک از موضوعاتی که در گرافیک و نشانه وارد شده است شاید چاره ای جز تقسیم بندی های پیچیده و مشکل نداشته باشیم.به نظر می رسد که تقسیم بندی ارائه شده زیر که بر اساس دانش مکتوب و غیر مکتوب اساتید بدست آمده، ساده و قابل درک باشد.
استاد چارئی طی تحقیقاتی که به شکل تخصصی بر روی موضوع نشانه شناسی داشته اند تقسیم بندی دیگری در این خصوص ارائه کرده اند.
نشان، علامت، اثر، اشاره کردن و امضا

Signal  : علامت  ، راهنما ، اخطار ، مخابره

Symbolize : نشان چیزی بودن ، با علائم نشان دادن

Pattern : نمونه ، الگو ، طرح ، نقشه ، نمونه ، ساختن

Master Head : سر تیتر ، نشان مهم ، سر عنوان

Trade mark : نشان تجاری ، صنعتی ، مشخصات کالا

آنچه مسلم است نشانه های نوشتاری به دو گروه تقسیم می شود که لوگو تایپ و مونوگرام را شامل می شودتعاریف اساتید و طراحان گرافیک  را از لوگو تایپ بخوانید تا موضوع کاملا روشن گردد.